Uji i bamjeve mund t’iu ndihmojë të luftoni diabetin, astmën, kolesterolin dhe sëmundjen e veshkave

0
44

Uji i  bamjeve është i njohur gjerësisht për përfitimet e tij shëndetësore.

Ai përmban të paktën 21 miligram vitamina C, rreth 2 gram proteina, rreth 60 miligram magnez, të paktën 3 gram fibra, 7.6 gram karbohidrate, rreth 80 mikrogramë acid  folik, 0.1 gram yndyrë, si dhe vetëm 30 kalori.maxresdefault (59)

Ju  mund të gëzoni përfitimet shëndetësore të tij në mënyra të ndryshme si: të zier, turshi dhe të skuqur, në çdo periudhë të vitit.
Bamjet kanë aftësinë për të zbutur simptomat e astmës, për të rritur imunitetin. Gjithashtu ulin  nivelin e kolesterolit, luftojnë diabetin dhe shmangin sëmundjet e veshkave.
Për më tepër, janë  konsideruar si  përbërës efektiv në zvogëlimin e sasisë së glukozës.
Ne do ju paraqesim një recetë të thjeshtë me bamje për ta përgatitur në shtëpi. Kjo në të vërtetë do t’ju ndihmojë në balancimin e niveleve të sheqerit në gjakun tuaj .

Keni nevojë për 4 bamje të papërpunuara. Ndani bishtin e tyre nga koka dhe vendosini në një gotë me ujë. Lërini ato brenda natës. Konsumojeni ujin në mëngjes, të paktën gjysmë ore para vaktit. //shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here