Tortë me qershi dhe kos

0
1

Tortë me qershi dhe kos

 

Përbërësit:

4 vezë
4 gota sheqer
2 filxhan vaj
6 gota miell
1 qese Pluhur pjekje
2 decilitra kos
500 gr komposto 
vishnjash

Hapat:

  1. Me mikser rrihen të bardhat e vezëve me sheqer, shtohen të verdhat e vezëve dhe përzihen edhe pak.
  2. Shtohet gjalpi, mielli, pluhuri për pjekje dhe kosi përzihen me një lugë druri.
  3. Gjysma e përzierjës derdhet në tepsi të mbuluar me letër për pjekje dhe piqet rreth 5 minuta në furrë të nxehtë në një temperaturë prej 220 gradë celsius.
  4. Torta hiqet nga furra dhe mbi të radhiten vishnjat dhe mbulohen me pjesën e dytë të përzierjës së përgatitur dhe kthehet në furrë, piqet edhe 10 minuta.
  5. Së fundmi torta spërkatet me sheqer pluhur.
  6. Ju bëftë mirë!
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here