Tavë kosi

0
18

Tavë kosi, gatim tradicional shqipëtar, i cili gatuhet me mish qengji dhe ka një shije mbresëlënëse.

Përbërësit:

 • 500 gr mish qengji
 • 700 gr kos
 • 100 gr gjalpë
 • 3 kokrra vezë
 • 20 gr oriz
 • kripë
 • piper
 • vaj ulliri

Përgatitja:

 1. Për përgatitjen e kësaj pjate, si fillim vendosim një tenxhere në zjarr, hedhim pak gjalpë dhe mishin e qengjit. E skuqim mirë mishin dhe i hedhim ujë dhe e lemë të ziejë.
 2. Ndërkohë, në një tas hedhim vezët, kosin dhe me ndihmën e telit rrahës, i rrahim përbërësit deri sa të krijojmë një masë kremoze.
 3. Pasi mishi është zierë, e nxjerrim nga lëngu i vet dhe e lëmë mënjanë.
 4. Marrim tavën e dheut, hedhim pak vaj dhe i shtojmë orizin.
 5. Më pas tek lëngu i mishit, hedhim përzierjen e kosit me vezën dhe i përziejmë deri sa të gjithë përbërësit të lidhen me njëri- tjetrin.
 6. E hedhim masën e krijuar në tavën e dheut, e rregullojmë me kripën, i vendosim mishin përsipër, i hedhim piper dhe e fusim në furrë të piqet në temperaturën 200 gradë për 20 minuta.
 7. Pasi tava e kosit është pjekur si duhet, është gati për t’u serviur.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here