Ballina Etiketimet Pergatitja

Etiketim: Pergatitja

Pulë ‘alla siciliana’

 Përbërësit: 1 kg pulë e ndarë në pjesë 150 gr domate të vogla 50 gr ullinj të zinj pa bërthamë 30 gr kaperi në...

Me specat mund të bëni recetën më të shijshme verore! E...

Të marinuar, të mbushur, në grillë, në furrë, me pasta ose për të mbushur brusketa të shijshme; ja disa ide për t’u argëtuar në kuzhinë...

Receta e ditës: Picë me bamje

Nëse mendoni që bamjet janë ideale vetëm për gatime tradicionale, atëherë gaboheni. Sot po ju dëshmojmë të kundërtën: Bamjet mund t`i përfshini edhe në receta...

Provoni versionin e pjekur të patateve dhe do të harroni mishin...

Këtë shtesë të shkëlqyeshme përgatiteni në mbrëmje apo në mëngjes, sepse është më e shijshme kur qëndron disa orë në frigorifer. Do t’ju nevojitet pak më...

Uthull molle e përgatitur në shtëpi

A ka më mirë se të përgatiturit ushqimet vetë në kushte shtëpie? Këtë herë radhën e ka uthulla e mollës, teknikën e përgatitjes të së...

Si të përgatisni bërxollë të shijshme

Kur ta nxirrni mishin nga frigoriferi, lëreni pak të qëndrojë në temperaturë dhome para se të filloni ta fërgoni. Erëzat lërini drejtpërdrejt para përgatitjes. Mishin...

Pastiço me perime

Kjo recetë ju sugjeron të shtoni më shumë perime në vaktin tuaj duke e bërë atë jo vetëm të shijshëm, por dhe shumë të...

Akullore me shalqin

Përbërësit 5 copa shalqin ½ Krem 1 gotë çaji qumësht ½ gotë çaji sheqer Hapat Copave të shalqinit ia largoni farat dhe e preni në copa të vogla. Kremin vendosni në...

Kafe me moka: 5 këshilla për të bërë një kafe të...

Të dish të bësh një kafe të mirë me moka është art. Dy përbërës; ujë dhe kafe dhe gjithçka është gati. Megjithatë nuk është...

Këshilla të rëndësishme për pjekje më të mirë në grillë jashtë...

Gatimi i ushqimeve në grilë nuk të mungon derisa mëson ta ndezësh dhe ta përdorësh. Por përdorimi i saj larg shtëpisë është pak a...
Albania