Ballina Etiketimet Fruta

Etiketim: Fruta

A janë frutat e thata të shëndetshme aq sa frutat e...

Frutat e thata, duke përfshirë rrushin e thatë, kumbullat e thata dhe fiqin, janë produkte jashtëzakonisht popullore. Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë...

Ushqimet që ndikojnë në shëndeti dhe rregullojnë PH në trup

Normat e lejuara të PH në gjak janë 7.35 dhe 7.45 që do të thotë që duhet të jetë lehtësisht bazik dhe alkalin. Gjatë...

Receta për kompote nga fruta të ndryshem

Ja se si mund të përgadisni kompot me fruta   Përbërësit: 1 kg fruta(kajsi,pjeshke,dardhe,qershi,vishnje,etj) 1 l ujë ½ limontoz 5-6 luge sheqer Hapat: 1.Se pari pergadisim kavanozet,pastrojme,stelirilizojme duke kontrolluar a eshte kapaku i pademtuar,perndyshe kompoti do...

Role me fruta të thatë

Një ëmbëlsit me fruta të thatë.   Përbërësit: 80 gr gjalpë 3 vezë 3 gota miell 1 vanilje gjysme luge çaji kripë 1 gotë perzierje te dritherave 1 gotë Fruta të thata Hapat:  1. Gjalpin dhe sheqerin e derdhni në një enë dhe...

13 ushqime që nuk duhen ngrënë kurrë në avion

Ushqime që nuk duhen ngrënë kurrë në avion Hudhra dhe qepë Alliini dhe derivatet e tij, të tilla si allicin dhe diallyl disulfide, janë përgjegjës për...

Blerina Bombaj u bën thirrje prindërve: Jepuni fëmijëve fruta, jo lekë!

Dietologia e mirënjohur Blerina Bombaj, përmes një postimi në faqen e saj në Facebook, i bën thirrje prindërve që të kenë më shumë kujdes...

Fruta në shkopinj. Vitaminat këtë verë do t’i marrim kështu

Të shoqëruara me jogurt ose salcë me bazë çokollatën e frutat e pyllit. Një ide e shkëlqyer gjithashtu që fëmijët t’i hanë frutat. Një...

Mëngjes perfekt për dietën

Nëse flasim për një stil jete të shëndetshme, nuk mund të lëmë mënjanë një vakt të rëndësishëm siç është mëngjesi. Konsiderohet si një nga pjesët...

Sallatë me banane dhe mjaltë për të humbur peshë në një...

Sipas dietologëve, ju mund ta shtoni këtë sallatë në regjimin tuaj dhe ta bëni pjesë të dietës. Duke konsumuar sallatë me avokado dhe banane...

Këto ushqime kurrë mos i vendosni në blender

Blenderi është një aleat i shkëlqyer në përgatitjen e ushqimeve dhe shujtave. Megjithatë, mos përdorni këto ushqime për përgatitjen e tyre në blender, pasi disa...
Albania