Ballina Etiketimet Dhembet

Etiketim: Dhembet

Besoni se kripa është e dëmshme për dhëmbët tuaj? Lexoni këtë!

Lexoni më poshtë se cilat janë benefitet e mëdha që kripa e detit siguron për dhëmbët tuaj. Kripa e detit: Kalçium, magnez, silicon, fosfor, sodium, nikel, hekur-...

Ky është çaji që pastron gurëzat e dhëmbëve, mbron qelizat e...

Nëse deri më tani keni dëgjuar të flitet vetëm për përfitimet shëndetësore të çajit jeshil apo të zi, ka ardhur koha të njihni dhe...

Ja si ndikon ushqimi tek dhëmbët e fëmijëve nën pesë vjeç

Sheqeri dhe acidet në ushqime shkaktojnë prishje dhe rënie të dhëmbëve, fazë e cila nis që në fëmijëri të hershme. Zhvillimi kariesit dentar varet nga...

Cila është mosha e duhur kur fëmijët duhet të fillojnë të...

Furçë dhëmbësh,kolinoz, fluor... Ka një moshë për gjithçka. Sipas OBSH-së (Organizatës Botërore të Shëndetit) 60-90% të fëmijëve që i përkasi grupimeve moshore 1-7 vjeç kanë...

Si të kujdesemi për dhëmbët kur kemi tela

SI TË KUJDESEMI PËR DHËMBËT KUR KEMI TELA   Ditët e para mund të jenë të sikletshme, pse jo edhe me dhimbje,por në qoftë se ndiqni...

Furçat e shtrenjta janë një humbje parash!

Eksperti dentar Paul Batchelor tha produkte të tilla si ato për larjen e gojës apo furçat e shtrenjta janë thjesht një shpenzim i tepërt. Sipas...

Pastrimi i dhëmbëve në errësirë – çelës për një gjumë më...

Ja se si duket fundi i ditës për shumicën e njerëzve: pak para shkuarjes në shtrat për të fjetur, ju i pastroni dhëmbët tuaj...

Zhvillimin i dhëmbëve te fëmijët varet nga qumështi i nënës

Ushqimi i foshnjave me qumështin e nënës u krijon atyre imunitet të shkëlqyeshëm, plotëson nevojat nutritive, gjithashtu krijon lidhje më të afërt me nënën. Është...

3 mënyra efektive si të lehtësoni dhimbjen e dhëmbëve pa qenë...

Dhimbja e dhëmbit është padyshim një nga dhimbjet më të padurueshme që thuajse të gjithë e njihni. Në shumicën e rasteve ajo ndodh gjatë...

A keni hapsirë mes dhëmbëve? Është një sinjal për fat të...

Karakteristikat fizike kanë qenë objektet e studimit në deshifrimin e tipareve të karakterit të njerëzve. Hapsira ndërmjet dhëmbëve të parë gjithmonë ka qenë interpretuar në...
Albania