Ballina Etiketimet Aeroplani

Etiketim: Aeroplani

13 ushqime që nuk duhen ngrënë kurrë në avion

Ushqime që nuk duhen ngrënë kurrë në avion Hudhra dhe qepë Alliini dhe derivatet e tij, të tilla si allicin dhe diallyl disulfide, janë përgjegjës për...

Planifikoni të udhëtoni me aeroplan? Në cilën pjesë të aeroplanit turbulenca...

“Dama dhe zotërinj, lidhni rripat”. Disa udhëtarëve në komunikacionin ajror tashmë kjo fjali u është e mjaftueshme që të ndien bezdi… Turbulencat ajrore nuk janë të...

Pse aeroplanët kanë ngjyrë të bardhë?

Rrallë herë jemi mësuar të shohim aeroplanë të ngjyrave të tjera, por ngjyra më e përdorur e tyre është e bardha, ashtu siç është për taksitë...

Pse aeroplanët nuk mund të fluturojnë mbi trekëndëshin e Bermudës?

Imagjinata njerëzore ka tendencë mbingarkohet kur përballet me prova të qarta të forcave të natyrës, dhe pa shpjegime konkrete në lidhje me ekzistencën e...

Zbulon tradhëtinë e të shoqit në fluturim dhe e detyron avionin...

Një grua iraniane, gjatë fluturimit me linjën Qatar Airways, ka zbuluar tradhëtinë e të shoqit dhe e ka detyruar avionin të bëjë një ulje...

Ushqimi i vetëm të cilin duhet ta hani në aeroplan

Fjalët “ushqim në aeroplan” dhe “i shijshëm” rrallëherë futen në të njëjtën fjali, sepse ushqimi në aeroplan ka reputacion të keq. Pasi Gordon Ramsey ka...

Çka i shkakton zemrës zhurma e aeroplanëve?

Rrezik nga sëmundjet Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se ekspozimi në zhurmën që krijojnë aeroplanët mund të shkaktojë dëmtime në enët e gjakut...

Vetëm një valixhe dore mund të merret në aeroplan

Nga 1 nëntori pasagjerët do të mund të marrin me vete në aeroplan një bagazh të vogël Pasagjerët e linjave ajrore irlandeze të kompanisë ajrore...

Kjo është mënyra më e sigurt për të udhëtuar

Departamenti i Transportit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndarë shumë statistika të vdekjes përmes mënyrave të transportit për vitin 2015, ku është...

A e dini pse quhet “kuti e zezë” kur është portokalli

Arsye e thjeshtë… Është e pamundur të mos keni dëgjuar në ndonjë dokumentar apo edhe në lajme për “kutinë e zezë”, pajisje kjo që duhet...
Albania