Sufle Çokollate

0
43
NJë ëmbëlsirë shumë e shijshme me çokollatë të zezë. Të gjithë do të mbeten të kënaqur dhe ju nuk do t’i rezistoni dot pa e gatuar edhe herë të tjera.

Përbërësitsouffle600x800-2
  • 3 kokrra vezë
  • 200 gr miell
  • 250 gr çokollatë e zezë (fondente)
  • 150 gr gjalpë
Përgatitja
Shkrijmë çokollatën. Sapo të fillojë të shkrijë i shtojmë gjalpin dhe e përziejmë për disa minuta derisa të marrë formë të njëtrajtshme.
Në mikser rrahim të verdhat e vezëve dhe sheqerin derisa masa të shkumëzohet, të zbardhet dhe të mpikset. Shtojmë në të çokollatën e shkrirë duke hedhur pak nga pak miellin.
E hedhim në forma dhe e pjekim në temperaturën 230 për 20 minuta. I shërbejmë të ngrohta.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here