Speca të skuqur

0
1

Shpejtë dhe lehtë…

 

Përbërësit:

1 kg speca të kuq mishtakë

3 vezë, miell

1/2 kg kos të trashë ose ajkë

djathë të troshitur

1 tube majdanoz

100 gr kaçkavall

Specat lahen, fshihen, piqen, qërohen dhe u largohen farat. Në enë me miell përmillen, futen në vezë të tundura dhe skuqen në yndyrë të nxehtë. Një e treta e specave të fërguar palosen në enë ku do të shërbehen. Mbi u hidhet kosi i përzier me djathë.

Mbi djathë hidhet majdanoz i grirë hollë. Njëlloj veprohet edhe me dy të tretat e specave radhë speca, radhë kos me djathë e mbi majdanoz.

Pasi të harxhohen të gjitha, hidhet kaçkavalli i kaluar në rende. Futet në furrë të nxehtë, vetëm sa të shkrihet kaçkavalli, pastaj sallata pritet në pjesë dhe shërbehet.

//rtk/

SHPËRNDAJE
ParaRruga drejt dashurisë
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here