Tortë me qershi

0
1

Si të përgatisni Tortë me qershi

Përbërësit

 • 6 të bardha të vezës
 • 6 lugë sheqer pluhur
 • 4 lugë miell
 • 14 lugë kokos
 • 680 gr qershi (ose një kavanoz qershi (vishnje) nga kompoti
 • 1 puding (vanilje)
 • 3 lugë sheqer
 • 2 puding (vanilje)
 • 4 lugë sheqer
 • 750 ml qumësht
 • 500 ml ajkë (e ëmbël, hoplla për ëmbëlsira)
 • 100 gr çokollatë për zierje
 • 50 gr margarinë

Hapat: 

Perziejme te bardhat e vezes derisa te behet shkume e forte,shtojme sheqerin gradualisht duke perzier dhe en fund shtojme miellin dhe kokosin.

Perzijme mire qe te gjithe perbersit dhe masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 35-45.

Pjekim ne 180 grade per 15-20 minuta.

Qershite-vishnjet I kullojme nga kompoti,kurse ne kompot te nxehte shtojme sheqerin dhe pluhurin e pudinges te tretur me 3-4 luge kompot te ftohet.

Perzijme derisa te trashet kremi I pudinges me kompotin dhe ne te shtojme pastaj qershite dhe kremin e nxehte e qesim mbi pandispanjen e pjekur dhe te ftohur tashme.

Pastaj ne nje ene qesim 600 ml qumesht dhe sheqerin,kurse pluhurin e pudingave e tretim me 150 ml qumesht te ftohet.

Perzijme se bashku pasi te vloje qumeshti dhe perziejme vazhdimisht derisa te trashet pudinga.

Ne pudingen e ftohur shtojme ajken e tundur ne shkume te forte dhe perziejme mire.

Kremin e qesim mbi kremin me qershit dhe rrafshojme mire. Persiper qesim glazuren me cokollaten e shkrire me margarine.

Pasi te ftohet mire presim ne katrorka sipas deshires.

/kuzhinashqiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here