Si të përgatisini pulë me spinaq dhe pesto

0
24

Pulë me spinaq dhe pesto

 

Përbërësit

400 gr file pule

200 gr spinaq

1 lugë salcë

30 gr oriz

1 kungullesh

1 patëllxhanë

Biber i zi

30 ml vaj

Hapat

Në një enë vendosim pulën e prerë në kube të vogla, pastaj spinaqin bashkë me peston e bluajmë duke ia shtuar vajin vegjetal dhe të bardhën e vezës.

Tërë këtë përmbajtje ia shtojmë pulës duke e kriposur dhe biberosur, e lëmë që të marimohet rreth gjysmë ore.

Në anën tjetër kungulleshën dhe patëllxhanin e premë hollë dhe për së gjati i vendosim në tepsi drejtkëndëshe njërën mbi tjetrën duke e mbuluar tërë fundin e tepsisë.

Pastaj pulën e marinuar e vendosim përmbi kungullesha dhe patëllxhana, tërë sipërfaqja mbulohet me po të njejtat perime.

E pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 45-50 minuta.

Ju bëftë mirë!

//rtk/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here