Si të gatuani tortë pemësh me jogurt

0
1

Tortë shumë e shishme dhe e shpejtë për tu përgaditur…

 

Përbërësit

700 gr keksa

7 decilitra jogurt

200 gr sheqer

200 gr gjalpë

2 sheqer vanilje

100 gr lajthia të grira

100 gr zhele bombone

400 gr Kivi

2 glazura pa ngjyra për ëmbëlsira

2 decilitra shtalpe e embel

Hapat

Zhele bonbonet priten në katrorka ndërsa kivi qërohet dhe pritet në rrathë.

Në një enë të madhe bashkohen keksat e bluar, jogurti dhe përzihen mirë.

Në një enë të veçantë tunden gjalpi, sheqeri dhe sheqer vaniljën, shtohet masa nga keksët e bluar me zhele bonbon dhe me lajthi të grirë, të gjitha përzihen mirë.

Në kallëp gjysmërrethor shtrohet masa e përgatitur dhe në të derdhet masa e përgatitur që rrafshohet mirë, pastaj rrotullohet në pjatë me qëllim që të marrë formën e dëshiruar.

Tortës së formësuar i vendosen rreth e rreth rrathë të kivit.

Glazura për ëmbëlsira përgatitet sipas udhëzimeve në qeskë dhe derdhet përmbi tortë.

Shtalpa e ëmbël tundet derisa të fitohet një shkumë e trashë dhe me të dekorohet torta sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

//rtk/

SHPËRNDAJE
ParaPiroshka me mish për syfyr
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here