Si të bëni vetë salcën e domateve. Një “thesar” i vogël dhe i shijshëm për të gatuar pastat dimërore

0
1

Të bësh një salcë domatesh nuk është vetëm një punë kuzhine. Mund ta quash edhe një rit të mirëfilltë, që përcillet nga gjyshet tek nënat dhe pse jo edhe tek ne.

Por është edhe një mënyrë për të kaluar orë e orë të tëra mes aromës së domateve dhe borzilokut, duke e u përpjekur që të mbyllësh në një vazo të vogël shijen e verës që po mbaron.

Sot me llojet e pafundme të salcave të gatshme që gjenden në çdo raft supermarketi, vështirë se mund të marrësh mundimin të mbyllesh në kuzhinë e të përgatisësh një salcë me duart e tua, duke harxhuar jo pak kohë. Por edhe pse pas disa orësh do të dalësh nga kuzhina e lodhur, do t’ia vlejë mundimi, sepse do të kesh prodhuar një “thesar” të vogël e të shijshëm për të gatuar pastat dimërore.

Kurrë vetëm

Të bësh salcë është një aktivitet që duhet shijuar gjithmonë në shoqëri të mirë. Procesi është i gjatë dhe i lodhshëm, ndaj thirr një grup shoqesh dhe me një filxhan çaj ose kafe përpara ,filloni të bëni thashetheme e të tregoni histori. Ose rrethohu nga të afërm dhe krijo një grup gazmor. Mes lëkurave të domates dhe tulit e lëngut që zien, bisedat bëhen edhe më interesante dhe koha kalon shpejt dhe këndshëm.

Kujdes me vendin

Me t’u krijuar grupi, duhet të gjeni se kush do t’ju mirëpresë duke sakrifikuar për pak kohë kuzhinën. Duhet të mbahen parasysh edhe mbeturinat e domateve dhe aroma e qepës që mund të përhapet në të gjithë shtëpinë. Ideale do të ishte një shtëpi në stil fshati ose një kuzhinë e stërmadhe me shumë hapësirë dhe të paktën një ballkon.

Enët

Për një salcë sa më të mirë dhe të shijshme duhen tenxhere të mëdha, nga ato që rrallë përdoren në recetat e përditshme. Është e nevojshme që të kesh të paktën një set tiganësh të tillë, që do të të shërbejnë si për të zier salcën ashtu edhe për të sterilizuar vazot.

Zgjidh domatet e duhura

Është e qartë se cilësia e domateve të përzgjedhura bën ndryshimin. Më të mirat janë ato të pjekura mirë, me lëkurë të kuqe të errët dhe me tul të fortë. Stina më e mirë e domateve është fundi i gushtit dhe ditët e para të shtatorit.

Shto jeshillëqe

Sidomos nëse je fillestare në përgatitjen e konservave, zgjidh versionin me qepë, selino, karotë dhe gjethe borziloku. Kjo është salca më e mirë dhe më e thjeshtë, ideale për një recetë të shpejtë dimërore. Por nëse ke domate të ëmbla dhe me shije, mund të përgatisësh edhe thjesht salcën bazë.

Etiketa

Vazhdo me ngjitjen e etiketave mbi vazo me datën e përgatitjes dhe detaje të tjera. Ki parasysh se salcat e përgatitura vetë mund të ruhen në një vend të freskët deri në një vit pas përgatitjes.

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here