Si të bëjmë hallvasi

0
1

Hallvasia është një ëmbëlsirë e cila në thelb është një pastë e kristalizuar me farat e susamit dhe sheqerit. Hallvasia është tradicionale në shumë kultura që nga Afrika e Veriut, Lindja e Mesme, Azia Qëndrore, India.

Karakteristika e kësaj ëmbëlsirë është sepse përbërësit e saj janë natyralë dhe shumë të ushqyeshëm.

Sipas analizave që i janë bërë këtij ushqimi ka dalë se hallvasi është një burim i shkëlqyer i proteinave 26% dhe 60% yndyrna të mira dhe vitamina të tjera.

Prandaj ne po ju sjellim këtë recetë te veçantë për një ushqim shumë të dashur edhe në vendin tonë.

Përbërësit:

  • 2 gota uji mjaltë
  • 1 bustinë vanilje
  • 340 gr Tahin i përzier mirë (tahinin mund ta gjeni në dyqanet e erëzave)
  • 200 gr bajame të grimcuara

Përgatitja:

  • Ngrohim mjaltin por jo shumë. aq gjersa të zbutet dhe e lëmë të ftohet.
  • Më pas ngrohim tahinin në rreth 50 gradë C.
  • Bajamet e qëruara i ngrohim në një furrë në 180 gradë C dhe i shtojmë të nxehta në mjaltë.
  • Në tahinin e ngrohur më parë shtojmë mjaltin dhe bajamet. Përzierjen e ngrohtë vendose në një letër pjekjeje bazë ose një enë plastike.
  • Pasi të ftohet e mbajmë larg çdo lagështie dhe e lëmë në frigorifer për 36 orë. Prijeni gjatë kohës që po ftohet që është ende e butë me hnjë thikë të mprehtë.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here