’Shporteza’’ me mish të bluar

0
1

Një recetë ndryshe me mish të bluar

 

Përbërësit:

500 gr mish i bluar
1 vezë
1 luge prezle ose 1 pjese buke e thare
Pak qumësht
1 qepë
(krip,piper,vegete) melmesa
4 patate
1 luge qumësht
Pak margarin
kripë
1 
vezë

Hapat:

  1. Perzijme mishin e bluar,prezlen(therrime buke te grire),vezen,qepen e grire shumee imet,dhe melemsat sipas shijes
  2. Nga kjo mase formojme toptha te cileve u hapim nga nje vrime ne mes dhe radhism ne tave te lyer me vaj
  3. Pjekim ne 200 grade per 25 minuta
  4. Nderkohe pergadisim puren nga patatet,fusim puren ne nje shiringe kuzhine ose ne munges shirige qesim ne secilein qyfte ne vrime e formuar e mbushim me pure
  5. Perziejme pak salce domatesh me pak uje,qesim persiper dhe kthej taven ne furre edhe per 25 minuta
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here