Sheqerpare të mbushura me arra

0
1

Sheqerpare të mbushura me arra

 

Përbërësit:

250 gr margarin
vezë
2 luge kos
2 luge sheqer
½ pluhur për pjekje
500 gr 
miell

MBUSHJA:

120 gr çokollatë
40 gr margarin
150 gr arra te bluara


SHERBETI:

800 gr sheqer
600 ml ujë

Hapat:

 1. Margarine e mbajtur ne tep ambienti,e qesim ne nje ene ne te cilen shtojme vezet,sheqerin,kosin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje
 2. Masen e perzijm eme luge druri se pari pastaj me dore
 3. Nga masa formpjme toptha paksa me te medhenj se sa arra,shtrijme masen ne duar pak,qesim nga mbushja(shrijme cokollaten dhe margarien edhe ne te shtojme arra e cila tashme eshte ftohur mjaftueshem)
 4. Pastaj mbyllim pjesen e shtrire m duar duke formuar keshtu nje sheqerpare vezake te cilen e dekorojme ne pjesen e mjetit rende duke formuar keshtu gropeza te vogla
 5. Sheqerparet i vendosim ne tepsi te lyer me pak vaj ose margarin
 6. Pjkeim ne 200 grade derisa te marrin ngjyre te kuqrremt
 7. Ne nderkohe pergadisim sherbetin te cilin nga mometi i vlimit ziejme edhe per 5 minuta
 8. Sheqerparet e vakta(jo shume te nxehta)i pervelojme me sherbetin e nxehte pak nga pak
 9. Nese sheqerparet nuk e mpijne te gjithe sherbetin,kthejme tepsin ne furre te kaet,dhe leme derisa te ftohen(pra fura e ndalur vetem qe ka mbete e vaket)
 10. Pas ftohjes servojem sipas deshires
 11. Ju bëftë mirë!
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here