Shenjat që keni mioma (tumore në mitër) dhe këshillat e duhura për t’i shkatërruar ato

0
212

Tumoret në mitër, që në gjuhën mjekësore njihen edhe si mioma, janë një nga tumoret më të shpeshta të organit gjenital femëror.

Më të zakonshme janë te femrat rreth moshës 35-45, sidomos te ato që nuk kanë lindur fëmijë.

Shenjat që mund të keni mioma në mitër:
Problemet me fshikëzën

Myomat që rriten në murin e jashtëm të mitrës afër fshikëzës që mund të shtypen duke shkaktuar presion. Kjo ju bën të shkoni më shpesh në tualet. Nëse keni këtë shenjë, bëni një vizitë mjekësore.

Presioni rektal
Miomat që rriten prapa mitrës mund të shtypin rektumin dhe të shkaktojnë shumë bezdisje. Përplasja e tyre mund të shkaktojë hemorroidet.

Dhimbje të forta shpine
Miomat që ndodhen në murin e jashtëm të mitrës mund të shtypin nervat e shtyllës kurrizore, duke shkaktuar kështu dhimbje të forta shpine. Problemet mund të bëhen më të rënda para dhe pas

Çrregullime të ciklit menstrual
Prania e miomave shoqërohet me çrregullime të ciklit menstrual dhe dhimbje të forta.

Si t’i parandaloni miomat
Stërvitje e rregullt dhe ushqime të shëndetshme

Këto dy elementë do të rregullojnë ovulimin tuaj dhe gradualisht do të zvogëlojnë dhe tkurrin miomat.

Menaxhoni stresin
Stresi mund të ketë një ndikim të madh negativ në trupin tuaj. Dobëson gjendrat e veshkave dhe organet e tjera, si dhe shkakton çrregullime hormonale.lecenje-mioma-na-materici

Përdorni bishtajore dhe fasule
Fasulet, bishtajoret, avokadot, farat chia, vezët dhe kuinoa janë burime të mëdha të proteinave që ju duhet t’i konsumoni. Ju duhet të hani nga një racion të vogël nga këto ushqime në çdo vakt. Kjo do të zvogëlojë madhësinë e miomave dhe do t’ju mbrojnë nga kanceri i qafës së mitrës.

Hani sa më shumë fruta dhe perime
Hani shumë perime dhe fruta të freskëta organike. Ato ndihmojnë në tkrurrjen e miomave në mënyrë natyrale.

Komponentët shtesë
Spirulina, zinku, vitamina C, L-arginina, L-lizina, klorela dhe omega-3 janë shtesa shumë të dobishme që mund të ndihmojnë për tkurrjen e fibroideve.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here