Sekretet që lëngu i puresë së fëmijëve të jetë i ushqyeshëm dhe i shijshëm

0
34

Nënat e reja e dinë rëndësinë e lëngut të mishit apo perimeve (varet nga mosha) në dietën e përditshme të fëmijësh. Për të pasur rezultatin më të mirë, ndiqni këshillat e mëposhtme…

Lëngu i perimeve duhet të jetë i freskët; Nuk duhet ta lini në ngrirje dhe nuk mund ta përdorni nëse kanë kaluar 48 orë, edhe nëse e ruani në frigorifer.

Duhet të jetë i pasur: hidhni në të të gjitha perimet e stinës. Që nga karotat, patatet, kungujt e deri te majdanozi. Mos e lini pa provuar as zierjen e lakrës.100115lak-baby-food-1aMos shtoni kripë!

Ziejeni për një kohë të gjatë; shtojuni perimeve rreth 1.5 lt ujë dhe lërini të ziejnë në zjarr të ngadaltë.

Në fund, filtrojeni dhe përdorini perimet për të trashur purenë e fëmijës duke i kaluar në mikser ose shdërrojini në pure për veten tuaj. /Living/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here