Sauna ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut!

0
45

Studime të reja tregojnë që përdorimi i saunës ka përfitime shëndetësore.

Personat që shkojnë në saunë të paktën katër herë në javë, përveç që largojnë toksina nga trupi, kjo ndihmon edhe në uljen e shtypjes së gjakut për 50%.

Gjithashtu besohet që dhomat e mbushura me avull ndihmojnë zgjerimin e venave të gjakut dhe ndihmojnë personat e rritur që të tejkalojnë stresin.

Studiuesit nga Universiteti Lindor në Finlandë, kanë thënë që këto të gjetura ndihmojnë në evitimin e sëmundjeve të zemrës.

Pacientet që vuajnë nga hipertensioni, shpesh këshillohen që të ndryshojnë mënyrën e të ushqyerit dhe të bëjnë më shumë ushtrime.

E tashme ka prova të ndryshme që edhe vizitat e shpeshta në saunë, ulin rrezikun për sëmundje të zemrës./Botasot/

 

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here