Pulë e pjekur në folie alumini

0
22

Receta: Pulë e pjekur në folie alumini

Përbërësit

  • 8 kofshë pule
  • 80 gr oriz
  • 3 karrota mesatare
  • 400 gr presh
  • gjysmë xhenxhefil
  • rozmarine
  • kripë
  • Biber i zi
  • vaj vegjetal

Hapat

Së pari kofshët i marinojmë me vaj vegjetal, kripë, biber të zi, xhenxhefil dhe i lëmë mënjanë të qëndrojnë së paku gjysmë ore.

Në anën tjetër i premë karrotat, patatet dhe preshin, të gjitha i vendosim në një enë ku shtojmë edhe orizin, pastaj i hedhim kripën, biberin e zi, vajin dhe e përziejmë.

Marrim një folie alumini e ndajmë, e mbushim me perime, përmbi perime i vendosim dy kofshët, një degë rozmarinë dhe e mbyllim në të gjithë anët.

Gjatë mbylljës shtojmë nga pak ujë dhe pastaj e mbyllim tërësishtë.

Në këtë mënyrë veprojmë edhe me tri tjerat, pastaj i vendosim në tespi dhe i pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për 40 minuta.

Ju bëftë mirë!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here