Puding me vanilje për mëngjes

0
62

Jeni lodhur nga ushqimet e zakonshme të mëngjesit? Provoni të përgatisni këtë recetë pudingu me vanilje të pasur me proteina. E thjeshtë dhe mbi të gjitha shumë e shijshme.

vanilla-greek-yogurt-chia-seed-pudding-17Përbërësit:

  • ½ filxhan sheqer
  • ¼ lugë gjelle kripë
  • 3 gota qumësht
  • 4 vezë (te kuqet)
  • 2 lugë gjelle gjalpë
  • 2 lugë gjelle vanilje
  • Miell misri
  • Fruta të thata

Përgatitja:
Miksoni në një tigan të vogël sheqerin, miellin e misrit dhe kripën.
Shtoni gradualisht qumështin dhe të kuqet e vezëve dhe vendoseni tiganin në zjarr në temperaturë mesatare.

Përziejini herë pas here për rreth 6 minuta derisa të përzierja të trashet. Uleni temperaturën dhe lëreni të ziejë edhe për rreth 1 minutë.homemade-vanilla-pudding-e5494fe08cf8f87ee5d9513a7e9445571fc3539eHiqeni tiganin nga zjarri dhe në të hidhni gjalpin dhe pluhurin e vaniljes. Shpërndajeni në gota dhe rregullojini me fruta të thata apo krem karamel sipas dëshirës.
Mund ta shërbeni të ngrohtë ose të ftohtë.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here