Pilaf me qofte

0
58

Si të përgatisni pilaf me qofte…

 Përbërësit

 • 2 gota oriz
 • 2 luge te gjelles gjalpë
 • 2 pika lëng limoni
 • 2 kuba sheqer
 • 3 luge te çajit kripë
 • gjysme gote miser konserv121813-greek-meatballs-orzo-salad-(12)

PËR QOFTE

 • 350 gr mish
 • 1 qepë
 • 1 luge te çajit kripë
 • 1 luge te çajit Biber i zi
 • Për ta ferguar vaj vegjetal

Hapat

Orizin pastroni mire me ujë, rreth gjysme ore lëreni në ujë të vaket në pritje.

Në një tenxhere shkrinë gjalpin dhe shtoni orizin me disa pika limon dhe 2 kuba sheqer.

Ujin, kripen dhe misrin ia hidhni përmbi dhe ia mbyllni kapakun tenxheres. Pasi te vlon e largoni nga zjarri dhe e mbuloni me një lecke kuzhine.

Mishin e derdhni në një enë të thelle, ia shtoni qepen e prere, biberin e zi, kripen dhe e përzieni.

Mishin e ndani në copa të vogla dhe i fërgoni në tigan me pak vaj.

Pilafin e përgatitur e vendosni në enën për shërbim dhe në midis ia vendosni qoftet e pjekura.

Ju bëftë mirë!//kuzhinashqipetare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here