Për prostatën, stresin, zemrën – Kura popullore e vajit të farave të kungullit

0
1

Vaji i farës së kungullit është i famshëm për përmirësimin e shëndetit të lëkurës, qarkullimit të gjakut, shëndetit të kockave dhe parandalimin e depresionit.

Si Përfitohet Vaji i Farës Së Kungullit

Ky vaj nxirret nëpërmjet pjekjes së farës së kungullit dhe presimit të tyre.

Vaji ka ngjyrë të gjelbër të errët.

Ai përmban triptofan, një amino acid i nevojshëm për gjumin dhe humorin e mirë.

Ky vaj është i pasur me antioksidantë, të dobishëm për sistemin kardiovaskular.

Në këtë artikull do të mësoni për vlerat dhe përfitimet e vajit të farës së kungullit.

Rritja e Flokëve

Ky vaj rekomandohet për rënien e flokëve tek meshkujt. Mjafton një lugë çaji me këtë vaj çdo ditë për të stimuluar rritjen e flokëve.

Artriti

Ky vaj lufton inflamacionin dhe dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira.

Ai është efikas edhe kundër dhimbjeve të artritit. Në këtë rast, vaji i farave të kungullit përdoret për masazhimin e trupit dhe pjesës së dëmtuar.

Lëkura e Shëndetshme

Vaji i farës së kungullit përmban acide yndyrore të shëndetshme dhe karotenoidë që janë thelbësorë për lëkurë të shëndetshme.

Ai përmban edhe vitaminë E që e ushqen lëkurën në thellësi.

Mirëqenia Mendore

Vaji i farës së kungullit është mirëbërës në kurimin e çrregullimeve të ankthit dhe gjumit.

Triptophani transformohet në serotoninë dhe nxit një gjum të paqtë e të thellë.

Infeksionet 

Përdorni një lugë çaji nga ky vaj në sallatat e përditshme për të shkatërruar parazitët në sistemin tretës.

Vaji nuk është për gatim dhe nuk mund të ngrohet.

Shëndeti i Zemrës

Vaji i farës së kungullit ul kolesterolin dhe numrin e triglicerideve.

Ai mbron aortën dhe zemrën.

Kundër inflamacionit

Ky vaj është një yndyrnë e pangopur që shënjestron dhe shkatërron inflamacionin në mbarë organizmin.

Në vitin 2015, shkencëtarët zbuluan se përfshirja e këtij vaji në regjimin tuaj ditor mund të ndihmojë mëlçinë dhe zbusë simptomat e aterosklerozës.

Prostata

Vaji i farës së kungullit është një nga kurat më të mira natyrale në trajtimin e prostatës së zmadhuar për shkak të moshës.

Meshkujt e prekur nga prostata rekomandohet që të pijnë një lugë gjelle me këtë vaj çdo ditë.

Sistemi Imunitar

Vaji i farës së kungullit shërben si tonik i shëndetshëm për traktin urinar dhe veshkat.

Ai parandalon formimin e gurëve në veshka dhe është i dobishëm për fëmijët që urinojnë në shtrat.

Si Përdoret Vaji i Farës së Kungullit

Për mirëqenien e organizmit rekomandohet konsumimi i një luge gjelle me vajin e farave të kungullit çdo ditë.

Ai nuk duhet ngrohur dhe duhet mbajtur në vende të freskëta dhe në errësirë, sepse drita shkakton oksidimin e tij.

//agroweb/

SHPËRNDAJE
ParaFtonj të zier
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here