Omëletë shpargujsh

0
26

Omëlet i shpejtë dhe shumë i shishëm…

 


Përbërësit

12 shparguj (të pastruar)

8 vezë

djathë kaçkavall (i grirë)

trumëz

vaj ulliri (ekstra i virgjër)

kripë

Përgatitja

1.Për përgatitjen e kësaj omëlete, ziejini shpargujt për 6-8 minutat, më pas prejini në rrethore.

2.Rrihni vezët dhe aromatizojini me gjethet e 2 degëve trumzë, një lugë kaçkavall dhe pak kripë.

3.Përgatisni 2 omëleta: Hidhni në tigan gjysmën e vezëve me pak vaj; sapo të fillojë të forcohet, hidhini shpargujt dhe anojeni pak duke i dhënë goditje të lehta tek bishti, bëjeni që të rrotullohet rreth vetes.

4.Mbajeni të ngrohtë këtë dhe përgatisni omëletën e dytë. Shërbeni një gjysmë omëlete për person, të prerë në copa.

//rtk/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here