Makarona “Manicotti” të mbushura me spinaq dhe djathë

0
45

 E ku ka më mirë sesa disa makarona të përgatitura nga duart tuaja? Dhe mbi të gjitha të mbushura me djathë dhe spinaq.

Me anë të recetës së mëposhtme ato do të jenë më të lehta për tu përgatitur:

Përbërësit:Manicotti-4

500 gramë spinaq të grirë
2 vezë
5 gota ujë me djathë moxarela të grirë
½ filxhan caji me djathë parmixhano
½ lugë çaji me kripë
½ lugë kafe me piper të freskët
15 lugë gjelle me gjizë pa kripë
500 gramë makarona “Manicotti” ( makarona tub)
4 gota ujë me salcë domatesh
30 gramë krem djathi

Përgatitja:
Një enë qelqi shtoni spinaqin e larë mirë dhe të prerë imët, djathin Moxarela,gjizën, kremin e djathit, parmixhanon, vezët, kripën, piperin dhe trazojini mirë. Merrni një enë qelqi dhe shtrojeni me salcën e freskët të domateve. Sipër do të vendosim makaronat tub, secila e mbushur me masën që përgatitëm më parë.

084af2b5-1f50-4bec-9a8f-dce573e2699cI shtrojmë përsëri salcën e domateve, edhe nje shtresë tjetër makaronash të mbushura. Në fund i hedhim djathë moxarela. E fusim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 45 minuta. Shijojeni.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here