Leqeniku i mestitun. Dikur ishte buka jonë e përditshme, sot kemi mall për një kafshatë prej tij

0
40

Ushqim i vjetër tradicional shqiptar që dikur ka zvendësuar bukën ndërsa sot e sjellim për të gjitha amvisat. Hidhini një sy recetës dhe pse jo përgatiteni edhe ju nga duart tuaja.

Përbërësit

  • kos
  • mazë
  • miell misri
  • kripë
  • vaj

Përgatitja

Në një enë në zjarr përziejmë kosin, mazën dhe pak kripë. I hedhim pak nga pak miell misri deri sa të fillojë të trashet. Të gjithë masën e hedhim në tepsi dhe e pjekim në furrë. Pasi piqet e shërbejmë me kos të freskët përsipër.

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here