Ky është çaji që kuron gripin, të ftohtin dhe infeksionet e sinuseve!

0
1

Për shkak të aromës së fortë, rigoni zakonisht përdoret si erëz në kuzhinë. Por shumica nuk e dinë, se ai ka edhe vlera të tjera të jashtëakonshme.

Rigoni është përdorur për shekuj me rradhë, në trajtimin e sëmundjeve të shumta. Çaji i rigonit është i pasur me antioksidantë, duke mbrojtur dhe rivitalizuar qelizat e dëmtuara të trupit.

Rigoni ka me bollëk acide yndyrore Omega-3, vitamina të tilla si E, A dhe C dhe minerale, duke përfshirë hekurin, kaliumin, magnezin, zinkun dhe kalciumin. Cilësitë e saj antiseptike pengojnë rritjen dhe shumëfishimin e mikroorganizmave të dëmshëm që pushtojnë trupin tuaj.

Çaji i rigonit, për shkak të efekteve të tij qetësuese, përdoret kryesisht si një kurë për problemet e sinusit, dhimbjeve të fytit dhe infeksione të ndryshme. Rigoni është i mbushur me antiviralë që i japin sistemit tuaj imunitar një nxitje, duke luftuar dhe duke parandaluar shumë sëmundje shëndetësore.

Për shembull:

 • Ndihmon me dhimbjet e kokës
 • Lufton infeksionet e veshit dhe sinusit
 •  Stimulon oreksin
 • Mban peshën trupore optimal
 • Trajton kapsllëkun dhe problemet urinare
 • Ndihmon me urthin dhe lodhjen
 •  Lehtëson sulmet e astmës
 •  Trajton dhimbjet e fytit
 • Vret parazitët e zorrëve
 • Zvogëlon inflamacionin
 • Përmirëson funksionin e sistemit kardiovaskular

Përgatitja e çajit të rigonit

Përbërës:

2 lugë gjelle me rigon

Udhëzime

Në një enë zieni rigonin së bashku me dy gota ujë. E lini përreth 10 minuta. Në fund mund ta konsumoni (rekomandohet pa ëmbëlsues).

//shije/
SHPËRNDAJE
ParaSupë Franceze me qepë
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here