Kujtesa e grave përkeqësohet në këtë moshë!

0
45

NJË studim i ri sugjeron se gratë fillojnë të humbasin kujtesën dhe aftësinë e tyre për të menduar gjatë të 50-tave, një moshë kjo më e re seç mendohej.

Studiues nga Universiteti Brandeis dhe UCLA morën në shqyrtim më shumë se 2 mijë gra 40 vjeç për 10 vjet pas menopauzës dhe zbuluan se shpejtësia e tyre njohëse u dobësua me 5 për qind.

Gratë u “matën” çdo një deri në dy vite për një mesatare gjashtë vite e gjysmë. mulher-sentimento-reprimido“Rezultatet tona sigurojnë prova të forta që plakja e aftësive njohëse gjatë të 50-tave të gratë lidhet me përkeqësim të kujtesës”, shkruajnë studiesit në raportin e publikuar në PLOS ONE. /Oranews/ 

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here