Konsumoni ushqim të shëndetshëm

0
59

Më të shëndetshmit janë ata persona që konsumojnë ushqime të shëndetshme. Ju ka ndodhur që të hani ushqime të papërpunuara, të blini gjëra ushqimore dhe përgatitni ushqimin në shtëpi? Është më mirë për të ngrënë në mënyrë të moderuar dhe për të kombinuar mishin dhe perimet. Hani mish, peshk, vezë, perime, pemë, yndyra të shëndetshme dhe produkte të qumështit.

20140325193123756577

  • Nëse jeni të shëndetshëm, i hollë dhe aktiv, mundeni lirisht të konsumoni edhe karbohidratet e papërpunuara. Këto përfshijnë: patate, perime dhe drithëra bishtajore pa gluten, të tilla si tërshëra dhe orizi.
  • Nëse jeni në mbipeshë, ose keni diabet apo sindrom metabolik, hiqni shumicën e karbohidrateve nga ushqimi, sepse ato vetëm mund të përkeqësojnë situatën aktuale.286
  • Njerëzit shpesh humbasin shumë peshë vetëm duke ulur konsumimin e karbohidrateve. Çfarëdo që të bëni, përpiquni për të ngrënë ushqime të papërpunuara. Këto rregulla duhet të respektohen deri në fund të jetës. /zeri/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here