Kofshë gjeldeti me perime

0
19

Si të përgatisni kofshë gjeldeti me perime…

Përbërësitf9997788e280589a16dd5431e17b9402

  • 1-2 kofshe gjeldeti(kofshe qure)
  • Disa patate
  • 2-3 karrota
  • 1 purri(presh)
  • 200 gr kërpudha
  • 1 kungulleshkae vogel
  • 1 domate
  • Krip,piper I zi,vegete sipas shijes
  • 100 ml vaj

Hapat

Mishin e gjeldetit se pari e pjekim ne furre ne tave te thelle ne te cilen kemi shtuar vajin dhe 2 gota uje derisa mishit e pjeket pjeserisht.turkey_legs_veg_sc_big

Te shkurtojme kohe e pjekjes mund te mbulojme taven me alufolie.

Pas 1 ore pjekje te mishit shtoime perimet si patatet,karrotat,preshin te prera ne katrorka,shtojme melmesat sipas shijes dhe vazhdojme me pjekjen edhe per 30 minuta,pastaj shtojme kerpudhat,domaten,kungulleshken dhe vazzhdojme edhe per 20 minuta.

Pasi edhe perimet te jene zier mjaftueshem largojem alufolien edhe per 10 minuta dhe servojme te nxehte sipas deshires me ajke te tharte etj. /kuzhinashqiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here