Kjo është pija që kuron tiroiden, eliminon fryrjen dhe ju bën të humbisni peshë!

0
100

Gjëndra e tiroides dihet tashmë që është shumë e rëndësishme të qëndrojë në parametra ideal sepse ndikon në shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Hormonet që prodhohen nga kjo gjendër e vogël janë përgjegjëse për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrnave. Prandaj kur tiroidja nuk sekreton mjaftueshëm hormone ndodh ajo që quhet hipotiroide.

Sot do ju rekomandojmë një recetë që rregullon gjendrën e tiroides dhe ndihmon të humbisni peshë në mënyrë natyrale.

Por, si ta kuptoni që jeni prekur nga hipotiroidja?

Ja disa nga simptomat e saj:

 • Ulje e dëshirës seksuale
 • Rënie e flokeve
 • Depresion
 • Intolerancë ndaj temperaturave të ftohta
 • Humbja e memories
 • Acarime të shpeshta
 • Kapsllëk
 • Dhimbje të muskujve
 • Lodhje
 • Dobësi
 • Shtim në peshë
 • Lëkurë të thatë

Nëse vëreni se keni disa nga këto simptoma, duhet të shkoni tek mjeku juaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të shmangni dëmet dytësore që shkaktohen nga mos kontrollimi i hipotiroidizmit në kohë.

Receta

Përbërësit:

 • Një çerek lugë çaji, lëng limoni
 • Një çerek lugë çaji, arrëmyshk
 • Një çerek lugë çaji, xhinxher të grirë
 • Një lugë lëng portokalli
 • Një gjysmë luge çaji kanelle
 • Një filxhan me lëng boronice të freskët
 • Dy gota uji

Metoda e përgatitjes:

 1. Hidheni ujin në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në zjarr.
 2. Pasi uji ka vluar, shtoni lëngun e boronicës, kanellën, xhinxherin dhe arrëmyshkun.
 3. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të pushojë për 20 minuta.
 4. Pastaj shtoni lëngun e limonit dhe lëngun e portokallit.
 5. Pijeni në temperaturë dhome ose të freskët.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here