Kek me fruta të thatë

0
1

Kekë i shpejtë dhe i shishëm…

 

Përbërësit

3 vezë

1 gotë sheqer

1 gotë qumësht

1 gotë të çajit vaj vegjetal

2,5 gota miell

1 Pluhur pjekje

1 vanilje

arra

Fruta të thata

Hapat

Vezët dhe sheqerin i derdhim në një enë dhe e përziejmë me mikser rreth 6-7 minuta

Pastaj me rend ia shtoni përbërësit e tjerë, e përzieni e gjithë glazurën duke ia bashkangjitur së fundmi frutat e thata.

Enën e pjekjës e lyjemë me vaj dhe miell, në të e derdhni glazurën e përgatitur te kekut.

Kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

//rtk/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here