Hasude me Arra

0
161

Hasude është një ëmbëlsirë tradicionale dhe shumë e dashur në vendin tonë…

hassPërbërësit

  • 1/2 lt ujë
  • 300 gr sheqer
  • 250 gr niseshte
  • 30 ml vaj
  • arra
  • bajame
  • kanellë pluhur

Përgatitja

Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të tretet. Shtoni niseshten dhe përzieni me shpejtësi në mënyrë që të mos krijohen kokrriza.

Vazhdoni të përzieni derisa të trashet dhe të krijohet një masë kremoze e trashë.

Shtoni vajin dhe përzieni sërish.hasss

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe më pas ndajeni hasuden me lugë dhe vendoseni në pjatë.

Sipër shtoni arra, bajame, dhe kanellë.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here