Gjellë me mish viçi dhe bizele

0
1

Ka një mijë mënyra sesi të përgatisni mishin dhe të provoni çdo herë një shije ndryshe. Kombinimi i mishit të viçit me bizele është një recetë e veçantë dhe e ushqyeshme për të gjithë familjen tuaj.

Njihuni me recetën e përgatitjes së saj:

Përbërësit:

 • 800 gr mish viçi
 • 500 gr bizele
 • 250 ml lëng mishi
 • 3 lugë gjelle miell
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper i zi

Përgatitja:

 • Në një tenxhere në të cilën keni hedhur vajin e ullirit, shtoni karotën dhe qepën e prerë në kubikë të vegjël.
 • Kaurdisini për disa minuta në temperaturë mesatare.
 • Prijeni mishin në copa mesatare, kalojini copat në miell dhe hidhini ato në tigan. Kaurdisini së bashku me qepën dhe karotën për disa minuta.
 • Shuajeni më pas mishin me verë të bardhë.
 • Hidhni në të lëngun e mishit, kripën dhe piperin e zi dhe lëreni të ziejë për rreth 40 minuta.
 • Pas kësaj, shtoni në tenxhere edhe bizelet dhe lërini të ziejnë edhe për 10 minuta të tjera.
 • Më pas, largojeni nga zjarri dhe është gati për t’u servirur.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here