Ëmbëlsira të frikshme për Halloween/ 4 receta të thjeshta

0
50

Këtë vit do t’ju “tmerrojmë” vërtet!  

Merimanga, fantazma, bufa të zinj e kokërdhokë syri…Nuk po flasim për një film horror, por për një menu Halloëeen-i ! Mund të trembeni pak, por menyja këtu është konceptuar e shëndetshme, me fruta, perime, fara dhe lëngje natyrale.
Bananet në formë fantazmash
Hallouini realizohen lehte. Qerohen bananet, priten ne mes dhe me ane te kokrrave te cokollates krijojme syte e gojen.
Biskota Merimangë
Përbërësit:
Biskota “oreo” ± karamele “likuricija”, si rrota ± karamele “smarties” ± 10g cokollate e zeze
Përgatitja
Shkrijme cokollaten ne banjemari. Lyejme karamelet me pak cokollate dhe i ngjisim si sy mbi cdo biskote, ndersa me karamelet, bejme kembet te cilat i lyejme gjithashtu me cokollate dhe i ngjisim te biskotat.
Sy për halloween
Përbërësit:
Karota te fresketa bio ± Djathe i fresket Philadelphia ± Ullinj te zi pa berthame
Përgatitja:
Karrotat te lara dhe te thara i ndajme ne rrota te trasha 2-3 cm. Veme mbi secilen prej tyre pak djathe te bardhe duke i dhene me dore forme te rrumbullaket dhe se fundi nje rrote te holle ulliri.emblesdisrr

Muffins si Buf
Për 12-13 cupcakes
± 50g cokollate e zeze ± 60g gjalpe ± 120g sheqer ± 1 veze
± 160g miell ± 30g kakao e hidhur ± ½ bustine sode per embelsira ± 120ml qumesht
Për dekorim:
± 130g cokollate e zeze ± 1 luge gjalpe e mbushur jo plot ± 24 biskota Oreo ± karamele Smarties
Përgatitja:
Ndezim furren me 180°.
1 Shkrijme cokollaten ne banjemari. E leme menjane te vaket.
2 Rrahim ne robot gjalpin dhe sheqerin per 5 minuta. Shtojme me pas vezen, cokollaten e vaket dhe vazhdojme akoma t’i rrahim.
3 Hedhim ne nje tas miellin, kakaon dhe soden nepermjet nje site. I perziejme tani me kujdes me perzierjen e vezes me sheqerin dhe gjalpin duke perdorur spatul ose luge druri. Shtojme qumeshtin dhe i perziejme akoma sa te kemi brume
homogjen.
4 Hedhim kremin me luge te format per muffins duke i mbushur 2/3 e formave me brume. I pjekim per 15-17 minuta. I leme te ftohen plotesisht.
Kompozimi i muffins: shkrijme cokollaten ne banjemari. E heqim nga zjarri dhe shtojme gjalpin. E perziejme mire dhe e leme menjane te vaket. Ndajme biskotat Oreo ne mes duke u perpjekur te leme kremin e bardhe vetem ne njeren ane. Muffins i lyejme me cokollaten e vaket dhe veme dy biskota si sy dhe nje Smarties si hunde.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here