Dior sjell frymën feministe në sfilatën e fundit

0
2

Dior ka mbushur pasarelën me deklarata politike inspiruar nga kultura e të rinjve e viteve 1960’ta, gjatë Javës së Modës në Paris.

Maria Grazia Chiuri, drejtoresha e parë kreative në Dior, ka tërhequr një paralele me kohët e sotme duke thënë me ndryshimin e botës vjen edhe ndryshimi i rrobave.

Ajo gjithashtu vuri theksin tek feminizmi. Modelja britanike dhe aktivistja Ruth Bell udhëheq një grup modelesh e veshur me një xhemper në të cilin shkruante “Non, non, non et non!”. Sloganet si “Të Drejtat e Grave Janë të Drejta të Njeriut” ishin të shkruara nëpër mure.

Ky është koleksioni i katërt i dizajneres italiane tek Dior. Koleksioni i saj i parë mbahet në mend për sloganin “Të gjithë duhet të jemi feminist”, i cili ishte i vendosur nëpër bluza të bardha.

Maria Grazia Chiuri

Vogue magazine cover

//klankosova/

SHPËRNDAJE
ParaKek me fruta të thatë
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here