Darka sot, ja cfarë mund të bëni me mishin e grirë

0
49

Hidhni në sy tek ngrirja e frigoriferit, mund të gjeni bizele të ngrira, mish të grirë dhe akullore. Ndoshta akullorja me bizelet nuk janë zgjidhje e mirë, por mish i grirë dhe bizele po.

Gjithsesi lëreni veten të krijojë dhe ja ku po ju sugjerojmë ide për darkën

Kjo është një recetë klasike për darkën, pasi është e lehtë për t’u bërë. Përdorni lëng për shije dhe për të kompozuar masën.

Futeni në salcë

Kalojini erëzat për skuqje në tigan të thatë para se t’i shtoni te mishi. Përdorni verë të kuqe për të shuar masën dhe në fund mos u kurseni me hudhrat. Hidheni salcën tek orizi i gatuar, buka, makaronat ose nëse jeni ambicioz bëni lazanja.

Një përzierje skuqjesh

Një tigan i nxehtë + mishi i grirë+ speca djegës + perime të copëtuara + oriz i gatuar i barbartë me një darkë të shkëlqyer që është gati në disa minuta. Niseni duke skuqur pak hudhër dhe speca djegës në vaj të nxehtë. Shtoni mishin dhe shtypeni me një lugë që të marrë ngjyrë kafe dhe të skuqet shpejt. Copëtoni perimet në copa të vogla. Përfundojeni gatimin me salcën që dëshironi.

/Shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here