5 bimë në dhomë për një gjumë të qetë

0
697

Pagjumësia dhe çrregullime saj janë shumë problematike pasi orët e gjumit janë ato pak orë në ditë që një njeri rikuperon energjitë e tij për një ditë të re. Nëse dikush nuk mund të qetësohet për të pakten 6 orë, dita e nesërme do të jetë një shpërqëndrim total.  Dhe nuk ka gjë më shqetësuese për dikë se sa detyrimi të marrësh medikamente që të të zërë gjumi. Pirja e pilulave natë për natë nuk është një zgjidhje. Organizmi mund të bëhet imun ndaj ilaçeve e shumë shpejt ato mund ta humbasin efektin, por a e kishit menduar ndonjëherë se lulet mund të jenë ndjellësit e gjumit në dhomën tuaj?

Myky, lagështia, pluhurat  dhe komponentët e tjerë në ajër mund të jenë faktorët  kryesor i një ambjenti të papërshtatshëm për të bërë një gjumë të mirë. Mjekët rekomandojnë të hapni dritaret, të paktën, gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur. Përveç kësaj bimët kanë fuqinë për të qetësuar ty dhe pastrimin e ajrit në dhomën tuaj të gjumit. Sipas një studimi, 5 bimë rezultuan si ato më efektive për të përmirësuar gjumin tuaj.

  1. English Ivy Plant Efikasiteti i saj për pastrimin e ajrit është i matur në 94%.1 englishIvy
  2. Snake Plant2 Snake-Plant
  3. Aloe Vera Është bimë e pavdekësisë. Ajo vjen me përfitime të mëdha dhe një prej tyre është aftësia e kësaj bime për të  përmirësuar ajrin.3 Aloe Vera
  4. Jasmine Era e kësaj bime të mrekullueshme jep një efekt  qetësues. Megjithatë, disa njerëz nuk mund të qëndrojnë gjatë në një dhomë me një lule të tillë ndaj nëse vërtet nuk e duroni dot këtë aromë, mos e mbani në dhomën e gjumit.4 Jasmine
  5. Levander Lavender ju ndihmon për të reduktuar ankthin dhe stresin dhe përmirëson gjumin tuaj. Disa nëna përdorin bimët livando në dhomën e foshnjës. Është besuar se kjo bimë qetëson foshnjat kur qajnë5 lavender
SHPËRNDAJE
ParaBoronicat ulin yndyrat trupore
PasKëshillat për një familje të lumtur
infosite

Mësoni dhjetëra receta të ndryshme për ëmbëlsira, gjella dhe paragjella të shijshme të zgjedhura me kujdes. Përmes Sofrës, ju do mësoni recetat e gatimit më shpejt, kjo falë ilustrimit me video që ka secili specialitet. Përveç recetave në web faqe tonë ju do merrni edhe shumë këshilla të arta për kuzhinën si dhe këshilla për bukuri , modë e shëndetësi.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here