10 ushqimet më të shëndetshme për trupin tuaj

0
261

“Mendje e shëndosh në trup të shëndoshë”

Duke ju shmangur pijeve energjike si dhe çokolladave, ushqimet shëndetshme dhe bio mund të rrisin energjinë e trupit tuaj pa iu shëndoshur.

Perimet, agrumet dhe zarzavatet janë disa prej ushqimeve që mund të shtojnë energjinë e trupit tuaj duke ruajtur linjat.

  1. Arroret- Janë ndër ushqimet më të pasura me proteina dhe rrisin energjinë trupore pa rritur peshën e trupit tuaj.
  1. Jogurt-Kosi i frutave ose kosi natyral kanë vlera të larta ushqimore dhe i bëjnë mirë lëkurës, sidomos kosi natyror.
  1. Salmoni-Është një ndër ushqimet me përmbajtjen më të lartë të omega-3 i cili ul kolesterolin dhe lufton sëmundjet e zemrës. Gjithashtu iu jep shumë energji.
  1. Kërpudhat-Një racion me kërpudha iu oforn gjysmën e sasisë së hekurit që i nevojitet trupit tuaj, përpiquni të mos ia ndani tavolinës suaj.
  1. Spinaqi-Është i pasur me hekur, magnez dhe kalcium. Mund ta gatuani të zjerë apo sallatë.
  1. Kunguj dhe fara luledielli– Janë të pasura me magnez. Ndihmojnë në forcimin e kockave dhe në relaksimin e muskujve.
  1. Patatet-Përmbajnë hekur, karbohidrate, proteina të shumta, vitaminë C dhe D. Kot nuk quhen edhe “buke dhe gjellë” nga populli.
  1. Uji-Megjithëse mund të duket si  një shprehje tepër e rëndomte pa ujë s’ka jetë. Transporton oksigjenin në qeliza si dhe ul lodhjen.
  1. Zarzavate të freskëta-Është thënë shpesh që zarzavatet dhe dietat mesdhetare janë idealet për shëndetin. Përpiquni të mos mungojë domatja, kastraveci apo specat nga tavolina tuaj.
  1. Vezët-Dikur konsideroheshin të tepërta vezët sidomos nëse haje më shumë se 1 në ditë, por gjërat kan ndryshuar. Sa më shumë vezë të hani aq më shumë proteina dhe vitamina dom të merrni.

 

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here