10 shenja të rëndësishme që tregojnë se trupi juaj është shumë i stresuar!

0
76

Shëndeti duhet të marrë vëmendjen tonë kryesore. Kjo pasi nëse nuk është në nivelet e duhura atëherë mund prekeni nga sëmundje të ndryshme.

10 shenja që ju sinjalizojnë se trupi juaj është shumë i stresuar:

Sëmundjet e lëkurës

Psoriasis, aknet dhe sëmundjet e tjera të lëkurës mund të shkaktohen nga stresi. Shkencëtarët kryen kërkime në mesin e studentëve dhe zbuluan një lidhje të drejtpërdrejtë midis nivelit të lartë të stresit psikologjik dhe problemeve të lëkurës. Një eksperiment me minj dha të njëjtin rezultat. Kafshët që ishin të ekspozuar ndaj stresit ishin më të ndjeshëm ndaj infeksioneve të lëkurës.

2. Ndryshimi i peshës

Ju  me siguri keni qenë në situata ku nuk mund të stabilizoni dot peshën tuaj me dieta ose ushtrime fizike. Disa përvoja shumë intensive mund t’ju bëjnë të fitoni kile shtesë. Siç rezulton, situatat e shpeshta stresuese rrisin prodhimin e kortizolit të hormoneve.

Ajo stabilizon metabolizmin e yndyrave dhe karbohidrateve dhe mbështet nivelet e nevojshme të sheqerit në gjak. Nëse një person ka shumë hormone, atëherë do të hajë më shumë, trupi do të prodhojë më pak testosterone dhe trupi do të djegë më pak kalori. Dhe kjo do t’ju bëjë të fitoni peshë. Adrenalina përshpejton metabolizmin, por ngadalëson sekretimin e yndyrave

3. Ftohjet e shpeshta

Siç e kemi thënë më parë, stresi shkakton prodhimin e kortizolit, i cili mund të shtypë inflamacionin. Megjithatë, nëse një person përjeton stres kronik, sistemi imunitar bëhet më pak i ndjeshëm ndaj kortizolit, gjë që rezulton në një inflamacion më serioz. Trupi atëherë ka një rrezik më të lartë për të marrë një të ftohtë.

Mos e fajësoni motin, pasi është shkas vetëm për një trup me një sistem imunitar të dobësuar. Nëse sëmureni shpesh, mendoni për diçka që ju shqetëson shumë në jetën tuaj dhe përpiquni ta eliminoni atë.

4. Çrregullime gastrointestinale

Ka prova shkencore që stresi mund të ketë një efekt negativ në traktin gastrointestinal. Ndonjëherë, ilaçet për dhimbje të stomakut nuk ndihmojnë. Në këtë rast, një vizitë mund të jetë shumë e dobishme. Një mjek do të përcaktojë shkaqet e ankthit tuaj dhe do të përpiqet t’ju ndihmojë.

5. Vështirësi në fokusim

Njerëzit që kanë qenë nën stres për një kohë të gjatë e kanë të vështirë të përqendrohen në detyra. Nëse vini re se jeni më pak të fokusuar se zakonisht, ndoshta është koha për të ngadalësuar pak dhe për të pushuar. Kjo ndodh për shkak të tensionit nervor.

6. Humbja e flokëve

Nëse keni vënë re se keni më pak flokë se më parë dhe vitamina të ndryshme nuk kanë efekte pozitive, stresi mund të jetë një arsye.

7. Dhimbje koke

Dhimbjet e kokës mund të shkaktohen nga shumë arsye: osteokondroza, pozicioni i gabuar gjatë gjumit, presioni i ulët ose i lartë i gjakut, sinuset, shtatzënia dhe shumë të tjera. Por ndonjëherë dhimbjet e kokës shkaktohen nga stresi emocional që ju keni në punë ose në shtëpi.

Marrja e pilulave mund t’ju ndihmojë me dhimbjet e kokës. Por nëse nuk përjashtoni situatat stresuese nga jeta juaj, dhimbja e kokës do të  jetë aty pa pushim.

8. Probleme me gjumin

Situatat stresuese mund të jenë një arsye për problemet serioze me gjumin. Ju mund të keni pagjumësi nëse keni qenë nën stres për një kohë të gjatë. Kur tabletat e gjumit nuk punojnë më, është koha që të jeni vigjilent dhe ndoshta të vizitoni një mjek. Është shumë e rëndësishme që të gjeni arsyet për problemet e gjumit dhe ti eliminoni sa më shpejt që të jetë e mundur.

9. Sëmundjet kardiovaskulare

Stresi ka një ndikim të keq në zemër. Shkencëtarët provuan se stresi kronik është një nga shkaqet më të shpeshta të sëmundjeve kardiovaskulare. Puna e vështirë, varfëria dhe problemet në familje e bëjnë situatën më të keqe.

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here