Asparagu: Ilaçi më i mirë natyral me 10 përfitime shëndetësore!

0
19

Asparagu është i pasur me antioksidantë dhe vetit anti-inflamatore që ndihmojnë në mbajtjen e trupit shëndetshëm.

Janë rreth 300 lloje të ndryshme të asparagut që vijnë me ngjyra të bardha, jeshile dhe ngjyrë vjollë. Asparagu  rritet larg nga rrezet e diellit dhe nuk përmban klorofil. Ajo ka shumë përfitime shëndetësore. Është një burim i madh i acidit folik, fibrave, kaliumit dhe vitaminave A, C dhe B6.

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë zvogëlimin e inflamacionit madje ndihmon në luftimin e kancerit.

Asparagu. Përfitimet shëndetësore

1. Promovon shëndetin e kockave dhe zemrës

Vitamina K tek asparagu mund të ndihmojë në rritjen e dendësisë së mineralit të kockave dhe të zvogëlojë normat e thyerjes për të përmirësuar shëndetin e kockave.

2. Redukton inflamacionin

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë aftësinë për të zvogëluar inflamacionin në trup. Asparagu është i ngarkuar me antioksidantë që punojnë për të reduktuar probleme të ndryshme shëndetësore, përfshirë diabetin e tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe kancerin.

3. Punon si diuretik natyral

Asparagu punon si diuretik natyral për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të urinës. Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë detoksifikimin e trupit të kripës së tepërt, ujit dhe toksinave të tjera. Vetitë diuretike të asparagut mund të jenë veçanërisht të dobishme për ata që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut.

4. Rregullojnë tretjen

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë një trak të shëndetshëm të tretjes. Asparagu përmban një lëndë ushqyese të quajtur inulin, e cila kalon e patrazuar në zorrët e mëdha për t’u bërë një burim ushqimi për bakteret e shëndetshme.

5. Promovon një shtatzëni të shëndetshme

Hulumtimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të asparagut përfshijnë gjithashtu një shtatzëni të shëndetshme. Folati në asparagus ndihmon në uljen e rrezikut të defekteve tek foshnjat. Gjithashtu ndihmon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe prodhimin e ADN-së.

6. Promovon tretjen e shëndetshme

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë një sistem të shëndetshëm të tretjes, në sajë të fibrave që përmban. Fibrat tek asparagu ndihmon në mbajtjen e rregullt të sistemit të tretjes. Gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të diabetit të tipit 2.

7. Ngritja e Niveleve të Energjisë

Asparagusi përmban tiaminë, e cila luan një rol të rëndësishëm në mënyrën se si trupi përdor energji. Thiami ndihmon trupin të konvertojë karbohidratet në energji për të rritur metabolizmin dhe obezitetin. Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë një shtytje natyrore të energjisë.

8. Ndihmon në luftën kundër kancerit

Asparagu përmban glutathione, një përbërës që ndihmon në shkatërrimin e kancerogjenëve. Hulumtimet kanë treguar se glutathione mund të ndihmojë në luftimin dhe mbrojtjen kundër llojeve të caktuara të kancerit, përfshirë kancerin e kockave, gjirit, mushkërive dhe zorrës së trashë.

9. Lufton PMS

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë aftësinë për të luftuar simptomat PMS. Ekstrakti i asparagut mund të përdoret për të ndihmuar në zbutjen e fryrjes, depresionit, lodhjes dhe dhimbjeve menstruale duke mbajtur ekuilibrin hormonal gjatë menstruacioneve.

10. Promovon shëndetin e syve

Përfitimet shëndetësore të Asparagut përfshijnë aftësinë për të luftuar radikalet e lira që shkaktojnë dëmtime në sy. Asparagu përmban Vitamina A, e cila luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shikimit të shëndetshëm dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të syrit.

/shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here